
Mød Lars Hvidt Benneborg
En revisor med prioriteringer
Lars er statsautoriseret revisor og kom til Christensen Kjærulff i 2015, hvor han straks gav sig i kast med revisorkandidaten. Lars synes, at kombinationen af det teoretiske og det praktiske er noget af det fedeste ved uddannelsen:
”Det er virkelighedsnært at uddanne sig som revisor, fordi man hele tiden får lov til i praksis at prøve det af, man lærer på skolebænken. Bagsiden af denne kombination er dog, at det til tider kan føles overvældende”
og her tilføjer Lars, at ledelsen i Christensen Kjærulff tilgodeser, at hver medarbejder fastholder sine prioriteter i privaten.
Det er dog ikke det eneste gode ved at arbejde i Christensen Kjærulff, påpeger Lars, der tilføjer:
”I Christensen Kjærulff er der også et hav af muligheder for professionel udvikling. Der er frihed under ansvar, og man kan få lov at løse en masse spændende opgaver, hvis man har lyst og mod på det.”
“Det er virkelighedsnært at uddanne sig som revisor, fordi man hele tiden får lov til i praksis at prøve det af, man lærer på skolebænken.“
Fra spændende opgaver til snoede landeveje
Når Lars ikke er at finde på kontoret eller hos sine klienter, er det ofte på de snoede landeveje rundt om på Sjælland, man skal lede efter ham. Helt fra barnsben har Lars nemlig været fascineret af at køre på to hjul, og han er nu ejer af sin 6. motorcykel:
”Det gør mig glad at køre en tur på min motorcykel. Jeg kan ikke rigtig forklare, hvad det er, der gør det, men det er megafedt.”
Om det bedste ved at køre på motorcykel er samværet med vennerne eller følelsen af frihed, er svært for Lars at afgøre, men én ting er sikkert: Det er noget af det, der gør Lars rigtig glad, og som gør, at han møder sine kollegaer og klienter med stort overskud og et smil på læben.
